دوازدهمین حضور و امید به عبور از خط پایان/ در حسرت سهمیه پیست!

به گزارش پایگاه خبری Vo2 ، با اعلام رسمی اتحادیه جهانی دوچرخه سواری مبنی بر اینکه ایران یک سهمیه قطعی در بخش استقامت جاده در بازیهای المپیک پاریس خواهد شد حضور دوچرخه سواری کشورمان در ادوار المپیک به دوازده دوره رسید.

ایران اولین بار در هجدهمین دوره بازیهای المپیک در سال ۱۹۶۴ در المپیک توکیو و با چهار نماینده حضور داشت. در آن دوره سه نفر از نمایندگان ایران از خط پایان مسابقات بخش جاده عبور کردند.

پس از آن نمایندگان کشورمان ۱۰ بار دیگر هم در مسابقات بخش جاده المپیک حاضر شدند. البته ایران در ادوار قبل چهار دوره هم در بخش پیست نماینده داشت که آخرین آن به المپیک سال ۲۰۰۴ آتن باز می گردد. پس از آن به واسطه عدم حضور نمایندگان ایران در مسابقات قهرمانی جهان و جام های جهانی و تغییر قوانین توزیع سهمیه، نمایندگان ایران هرگز موفق به کسب سهمیه در بخش پیست و حضور در این رویداد نشدند.

دوچرخه سواران کوهستان که در چند سال گذشته موفقیت های خوبی در مسابقات آسیایی و جهانی داشتند دو دوره پیاپی برای کسب سهمیه تلاش کردند اما موفق به راهیابی به این رویداد نشدند تا همچنان دوچرخه سواری ایران در بخش استقامت جاده این رویداد حاضر شود.

سطح رقابت های المپیک سال به سال سخت تر شده و مسیر استقامت جاده سنگین تر می شود. نمایندگان دوچرخه سواری کشورمان که در طی سالهای گذشته حضور کمرنگ تری در میادین بین المللی و تورهای مطرح دارند و به واسطه مشکلات مدیریتی، دوپینگ های پیاپی، کاهش اعزام ها و اردوهای بین المللی، مشکلات اقتصادی و عدم تامین تجهیزات و … تجربه ای از رکاب زدن در مسیرهای تعیین شده بدست نیاورده اند، از المپیک سال ۲۰۱۲ هرگز از خط پایان این رقابت ها نگذشتند.

فدراسیون دوچرخه سواری درست دو ماه قبل از اعلام این سهمیه با چالشی روبرو شد. گنج خانلو رکابزنی که امید ایران برای مدال بازیهای آسیایی و حتی حضور موفق در المپیک محسوب می شد در حاشیه رقابت های قهرمانی جهان اسکاتلند از تیم ملی جدا و پناهنده شد. به این واسطه فدراسیون برای از دست ندادن سهمیه حضورش در بازیهای آسیایی هانگژو به علی لبیب ۲۱ ساله اعتماد کرد و جواب اعتمادش را با دو عنوان چهارمی در بخش استقامت جاده و پیست گرفت.

دوچرخه سواری شاید بتواند در فاصله باقیمانده تا تابستان سال آینده، با سرمایه گذاری و حضور متداوم رکابزنان جوان در میادین بین المللی و اردوهای تدارکاتی مناسب و ایجاد انگیزه در بین نسل جدید این امید را داشته باشد که نماینده انتخاب شده ایران در بازیهای المپیک پاریس بعد از ۱۶ سال از خط پایان مسابقه بگذرد.

درباره hamid

hamid
دکتر حمید سلیمانی

همینطور ببینید

۲ رکابزن تبریزی با یک تیم اماراتی قرارداد بستند

به گزارش پایگاه خبری Vo2 ، دو رکابزن تبریزی با امضای قراردادی عضو تیم «al wathbact» امارات شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *